Zachránil zchátralý zámek i krásný park s nejvyššími sekvojovci v Česku

V rukou nového majitele se zámek Ratměřice v kraji památné hory Blaník změnil v oázu luxusního odpočinku a dokonalého pohodlí.

Zámek nechal roku 1702 postavit mezi Louňovicemi pod Blaníkem a Voticemi Jan Antonín Kořenský z Terešova. Na konci devatenáctého století jej rodina Chotků přestavěla v pozdně klasicistním slohu a tuto podobu si zámek zachoval dodnes.

Historicky významným majitelem byl Vladimír Kabeš, majitel pražské továrny Aero. (K uctění jeho památky proběhl na zámku v roce 2019 sraz těchto vozů.) Po druhé světové válce byl zámek rodině Kabešových vyvlastněn a poté v něm sídlil například kojenecký ústav či ústav sociální péče pro mládež.

V devadesátých letech se v restituci vrátil Vladimíru Kabešovi. Po jeho smrti budova chátrala a nikdo se nestaral ani o zahrady. Objekt byl značně zanedbaný a také zpustlý přilehlý park s nejvyššími sekvojovci v České republice volal po obnově.

Ale genius loci a kouzelná krajina Podblanicka podnítily rozhodnutí nynějšího majitele Tomáše Nováka zámek zakoupit a zrekonstruovat.

Jeho cílem bylo zachovat kulturní dědictví a vybudovat ze zámku sídlo s novým společenským využitím. Po náročné rekonstrukci budov a rozsáhlé revitalizaci parku, které probíhaly od května 2013 do února 2017, se podařilo uvést resort Zámek Ratměřice do plného provozu.

Od té doby získal značné renomé a pyšní se kladnými referencemi spokojených hostů i návštěvníků.

Citlivě zrekonstruovaný zámek se změnil v luxusní hotel, který poskytuje v šestnácti pokojích a třech apartmánech pohodlí až 45 hostům soukromé či firemní klientely.

Kromě wellness mají hosté k dispozici unikátní bio bazén a pro sportovní vyžití jim v zámeckém parku slouží multifunkční hřiště. Nedílnou součástí zámku je elegantní restaurant Sequoia s 82 místy a terasou s přírodním jezírkem, kde si návštěvníci vychutnávají výtečná jídla z nabídky sezonních menu. Zámek je také ideálním prostředím pro konání firemních akcí, svateb a dalších společenských událostí.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .

Leave a Comment