Proměna panelákové koupelny dopadla na výbornou. Přesto jí něco chybí

Náhražky nikdy nedopadnou dobře. To platilo i o první rekonstrukci panelákové koupelny. Omyvatelné tapety v černo-zeleném provedení nabídly dost ponurý výsledný dojem. Noví majitelé proto museli začít od začátku.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Rodina paní Petry se nedávno nastěhovala do bytu ve starším panelovém domě v Teplicích. Ačkoli předchozí majitel provedl rekonstrukci koupelny včetně rozvodů a rozšíření vnitřního prostoru na úkor chodby, stejně si místnost ponechala neduhy typické pro paneláky.

Koupelna neoplývala prostorem a kvůli tmavému obložení stěn, kde převládala černá a zelená, působila ještě menším a stísněnějším dojmem.

Budiž světlo

Petra si přála, aby nová koupelna byla především světlá a působila příjemně. Pro radu si manželé raději zašli do koupelnového studia. Jenom k výběru obkladů přizvali i děti, aby si vybraly, co se jim líbí.

Protože se volba dětí nelišila od představy rodičů, nic nebránilo pustit se do akce. Z finančních důvodů si s většinou prací musela rodina poradit sama, s něčím pomohli kamarádi.

Děti pro novou koupelnu vybraly dlažbu a obklady ze série Linea od českého výrobce RAKO. Série se vyrábí ve dvou barevných variantách, ale pro tuto koupelnu se více hodila verze s teplým odstínem cihlové.

Původní koupelna

Koupelna po rekonstrukci

Na podlahu položili majitelé matnou cihlovou dlažbu s rozměry 33 × 33 cm, která má drobnou strukturu připomínající dopadající kapky rosy. Shodný ornament zdobí cihlové obkládačky s rozměry 25 × 33 cm, které zespodu od podlahy stoupají po stěně do výše okraje vany.

Horní část stěn byla opatřena bílým obkladem ve stejném rozměru včetně "kapkové struktury". Prostředek místnosti po celém obvodu protíná cihlová listela s jemným květinovým vzorem. Podobná květina, ovšem ve větší velikosti a na bílém podkladu tvoří dva dekorativní pásy na stěně za vanou. Bílá barva celý prostor prosvětluje.

Bílá barva panelákovým koupelnám svědčí, opticky zvětšuje prostor.

Něco stále chybí

Za obklady, novou vanu, stropní sádrokartonový podhled a zapuštěná svítidla, nové zrcadlo, umyvadlo se skřínkou a další vybavení zaplatila rodina přibližně 80 tisíc korun.

Náklady

Vana: Caserta 160 (Hopa)     5 990 Kč
Zrcadlo: Perla                          480 Kč
Obklady a lepidla                  15 000 Kč
(obkládačky Linea – 25 x 33cm 299Kč/m2
dlaždice Linea – 33,3 x 33,3 399Kč/m2
listela – 25 x 33cm 499Kč/3ks)
Stavební práce                    45 000 Kč
Svítidla, sádrokarton, doplňky  10 500 Kč

Vana: Caserta 160 (Hopa)     5 990 Kč Zrcadlo: Perla                          480 Kč Obklady a lepidla                  15 000 Kč (obkládačky Linea – 25 x 33cm 299Kč/m 2 dlaždice Linea – 33,3 x 33,3 399Kč/m 2 listela – 25 x 33cm 499Kč/3ks) Stavební práce                    45 000 Kč Svítidla, sádrokarton, doplňky  10 500 Kč

Bohužel nedostatek financí zabránil výměně baterií (ty zůstaly po předchozím majiteli), přitom hlavně kvůli dětem by si Petra přála vanovou termostatickou baterii, nejlépe podomítkovou.

Nezbylo ani na vanovou zástěnu, otopný žebřík nebo koupelnový nábytek, který by se rodině také hodil. V malém bytě není totiž příliš úložného prostoru.

V rozpočtu nezůstaly finance ani na pořízení nějakého zdroje vytápění, které rodina v koupelně citelně postrádá.

Na výměnu baterií, kvalitní vanovou zástěnu a nábytek tak rodina šetří. Koupelnové studio odhadlo náklady na kompletní rekonstrukci a vybavení na 150 tisíc korun. Na dokončení koupelny si tak bude muset rodina ještě počkat.

Leave a Comment