Tři slovenští architekti, Soňa Pohlová, Igor Žáček a Tomáš Žáček z bratislavského studia Nice Architects, vymysleli mobilní obytnou buňku ve tvaru vajíčka. Tato „eko-kapsle“ vydrží dlouho bez připojení k elektrickému proudu, je totiž vybavena solárními panely i malou větrnou turbínou.

Tvar vajíčka s délkou skoro čtyři a půl metru a maximální šířkou lehce přes dva metry není náhodný, pomáhá hlavně k zachytávání dešťové vody. Ta díky tvaru kapsle stéká do zásobníku umístěného naspodu mobilní buňky a pak slouží k mytí a sprchování. Pomocí filtračního zařízení se dokonce mění na pitnou vodu.

Na lůžkem je úložný prostor, každý centimetr byl využit.
Právě kvůli soběstačnosti eko-kapsle , pokud jde o energii i vodu, počítají její autoři s tím, že by mohla dobře posloužit pro opuštěná, ale také různými katastrofami zasažená místa: ocenili by ji turisté v těžko dostupných místech, záchranáři, opraváři nebo výzkumníci.
Uživatelé mají k dispozici malý obytný prostor s lůžkem, sprchu se záchodem a malý kuchyňský kout. Nechybí dva úložné prostory, z toho jeden přístupný pouze z vnějšku.
Fotogalerie |
Zobrazit fotogalerii
Časem by měla kapsle získat i i podvozek, aby si ji mohl uživatel pohodlně převézt na místo určení jako přívěs za autem. Další možností převozu je kontejner, právě proto, že je „vajíčko“ poměrně malé. Tak by jej bylo možné snadno přemístit třeba i na jiné kontinenty.
Autoři eko-kapsle počítají s její výrobou koncem tohoto roku, provedení s podvozkem by se mělo objevit příští rok.
Technické parametryRozměry: 2,55 × 4,45 × 2,25 m (výška × délka × šířka) |
Rozměry: 2,55 × 4,45 × 2,25 m (výška × délka × šířka) Hmotnost: 1 500 kg Instalovaný výkon: 750 W větrná turbina Solární panely: 600 W Kapacita baterie: 9 744 Wh
Vajíčko lze díky jeho rozměrům převézt a umístit prakticky kamkoliv.
Leave a Comment