Nové jméno, stará krása. Secesní vila v České Lípě neuvěřitelně prokoukla

Rodina Altschulů postavila v České Lípě kolem roku 1898secesní letohrádek a dala mu název Villa Altschul. Budovapo letech chátrání nese nové jméno Villa Hrdlička a znovuzdobí město.

V roce 1940 objekt zkonfiskovali nacisté jako židovský majetek, po válce byl zabaven pro změnu jako majetek německý a v roce 1952 jej zabrali komunisté. Až do roku 1989 vila sloužila jako Dům pionýrů a spořitelna a po roce 1989 postupně chátrala.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Nakonec si budovu vyhlédl v nabídce nemovitostí Martin Hrdlička. Geodetická firma nesoucí jeho jméno hledala sídlo pro svou další pobočku a rozhodla se tímto způsobem přispět i ke zkrášlení České Lípy. Zanedbaná vila se nacházela těsně před totálním rozvratem, do střechy zatékalo, zdi byly podmáčené a v okolí domu rostla náletová vegetace.

Proměna vily proběhla pod taktovkou manželů Kallmünzerových, vlastníků architektonického studia Archateliér 2000 z Ústí nad Labem. Ti na sebe upoutali pozornost realizovaným projektem rekonstrukce hotelu Větruše v Ústí nad Labem .

Generálním dodavatelem stavby byla společnost Dynaspol z Berouna, která celou stavbu řídila, ale většinu prací provedli lokální řemeslníci a restaurátoři. K rekonstrukci se přistupovalo velmi ohleduplně a vše od základů prošlo důkladnou renovací.

Veškeré opravy respektovaly původní vzhled a dispozice domu. Z Villy Altschul se stala Villa Hrdlička, která má svůj nový název rezidence napsaný na průčelí. Za proměnu získala ocenění Podnikatelský počin roku 2011 města Česká Lípa.

Kromě kanceláří firmy Hrdlička se v současnosti v budově nachází školicí a kulturní centrum, jemuž jsou vyhrazené přednáškové a koncertní prostory. Pravidelně se zde pořádají různá kulturní a společenská setkání, například koncerty, svatební veletrh nebo reprezentační ples.

Část prostor si pronajímají firmy ke vzdělávání zaměstnanců či dalším účelům, k dispozici je i catering a ubytování. Prostor vily a zahrady je oblíbeným místem pro svatební obřady.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn .

Leave a Comment