Maršovská fara byla vždy chudá děvečka. Teď je z ní místní krasavice

Bývalá fara v Horním Maršově se podle starých zápisů během své dlouhé existence mnohokrát nacházela v neutěšeném stavu. To už však neplatí. Díky neziskové organizaci Sever se před několika lety změnila v ekologicky šetrný dům Dotek. Prohlídky interiérů jsou zdarma, v podkroví je možnost ubytování.

Budova bývalé fary stojí pod nejstarší stavební památkou Krkonoš - kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Ten byl postaven zřejmě v letech 1603-1605 a předpokládá se, že už v té době musela v nějaké podobě fara u kostela stát.

První písemná zmínka o ní však pochází až z roku 1713. Příznačně začíná větou faráře Ondřeje Josefa Schuttera: „V Maršově obydlí, ale velmi špatné, ze dřeva, hrozí zřícením, kvůli vzdálenosti místa.“ V roce 1840 píše farář Zwinger: „Maršovská fara je chudá děvečka…“. Nic zásadního se nezměnilo ani ve 20. století.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Fara je přitom unikátním příkladem velkorysého venkovského stavení, které si zasloužilo citlivou rekonstrukci nejen pro své architektonické kvality, ale především proto, že jím doslova procházely dějiny místní komunity.

Ve farářově pracovně byly ohlašovány všechny svatby stejně jako narození i úmrtí obyvatel Horního Maršova a okolí a probíraly se zde také všechny důležité události.

Chronický nedostatek financí navíc paradoxně umožnil zachovat velké množství původních stavebních prvků. Proto když zničenou budovu koupila s pomocí prostředků OP Životní prostředí nezisková organizace Sever, oslovila celou řadu odborníků a trvala na smysluplné koncepci domu. Což se také podařilo dodržet.

Dům obnovy tradic, ekologie a kultury

Ekologicky šetrný dům o sobě dává vědět už z dálky. Kromě opravené omítky, která svítí do krajiny, se na šindelové střeše lesknou k jihu natočené fotovoltaické panely na výrobu elektřiny a u dřevěného plotu ohřívají teplou vodu solární panely.

Zdařilé rekonstrukce

Spojení kulturní památky a nejnovějších technologií je unikátní. Citlivě zakomponovat šetrné technologie do chráněných historických interiérů byla výzva pro majitele, projektanta, technické specialisty i pracovníky památkové péče.

Už před branou návštěvníky upoutá více než čtyři sta let stará lípa a její o století mladší soused svatý Jan Nepomucký.

Na nádvoří otevírá své brány informační centrum, které nabízí bezplatnou prohlídku celého areálu s průvodcem a zároveň hostí obchůdek s lokálními produkty. Uvnitř sídlí stálá expozice Fara na Dotek a jídelna, v níž se vaří z místních surovin, v podkroví je pak k dispozici turistické ubytování.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Leave a Comment