Jak se staví sen: taxikář chtěl dopřát své ženě kuchyňský orgasmus

Tři desítky let trvající vztah, ale jen jedno velké přání: první vlastní nová kuchyň. Tu by si paní Romana zasloužila nejen kvůli tomu, že výborně vaří, ale i za 13 let trvající péči o nemohoucí tchyni trpící Alzheimerovou chorobou.

Manžel a taxikář Honza ví, že si vybral tu nejlepší partnerku. Zvládá jak jeho nápady, tak se mu obětavě starala o maminku, kterou bylo třeba 13 let opatrovat i krmit, její stav vyžadoval péči 24 hodin denně.

„Maminku bych do žádné LDN nedal,“ říká Honza, ale ví, že bez své ženy by to při své profesi nikdy nezvládl. Aby splnil své ženě její sen, a to funkční a pěknou kuchyň, přihlásil rodinu do televizního pořadu Jak se staví sen (Prima v sobotu 6. června v 17:35). „Když dostane novou kuchyň, dostane z ní kuchyňský orgasmus,“  smál se Honza před začátkem rekonstrukce.

Honza s Romanou a dvěma dcerami žili dlouhá léta v pavlačovém bytě 1+1, a to včetně nemocné maminky. Teprve před třemi lety se přestěhovali do velkého bytu (138 m 2 ) na Smíchově.

Své nejlepší roky má kuchyňská linka už dávno za sebou.

Honzova maminka zemřela a jedna dcera se už odstěhovala, ale přibyla (pro změnu) maminka Romany a přítel mladší dcery Dominiky. Tři generace tak bydlí v bytě, který vznikl už před lety spojením několika pavlačových krcálků, proto má docela zvláštní dispozici.

Na architekty Kamilu Douděrovou a Františka Kobližku tak čekal zdánlivě jednoduchý, ale zároveň i obtížný úkol: vytvořit kuchyň pro ženu, která pracuje jako cukrářka a výborně vaří, a na svou vytouženou kuchyň čeká vlastně celý život.

Když staré už nefunguje

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Třígenerační rodina bydlí v bytě po staré paní, po níž „zdědila“ i její kuchyň. Ta už hodně přesluhuje, což platí i o spotřebičích, z nichž některé už „odešly na věčnost“. Paní Romana sní o pěkné kuchyni už od roku 1984, kdy s Honzou začali společně bydlet, ale vždy dostalo přednost něco jiného.

Centrální místnost celého bytu představuje obývací pokoj, který je propojený s kuchyní průchodem a podávacím okénkem. Obývací pokoj si manželé zařídili podle svých představ, na kuchyň jim však už peníze nezbyly. Ta je slovy Romany „stará, hnusná a nefunkční“. Dalším velkým minusem kuchyně je nedostatek světla.

Romana by si přála moderní kuchyň s varnou desku s pěti hořáky a troubou ve výšce očí, ráda a dobře peče, takže troubu hodně využívá. Ocenila by i funkční digestoř a velkou ledničku, nejlépe americkou.

Designéři zkombinovali industriální prvky s moderními prvky, ale i nábytkem z palet.

„Chtěli jsme kompletně proměnit kuchyň v moderní, jednoduchou a čistou oázu k vaření, a tím vlastně splnit přání paní Romany. Další výzvou bylo vnést do klasického stylu bytu starého 80 let moderní prvky, ukázat industriálního genia loci původního Smíchova,“ popisuje architekt Kobližka.

Proto designéři využili potenciál cihelné stěny v obývacím pokoji, ze které sejmuli plochou televizi a přemístili ji na otočný držák na stěnu vedle okna. Do kontrastu s cihelnou zdí a hlavně nábytkem z palet (!) dali naopak osvětlení: velký ověskový lustr zavěsili pod novou stropní štukovou rozetu.

„Říkali jsme si, že nezůstaneme jen u kuchyně, protože prostor navazoval volným průchodem do obývacího pokoje. Cestu k proměně jsme hledali asi den, kdy jsme se ujistili v tom, že půjdeme po stopách historie bytu,“ vysvětluje Kamila Douděrová.

Příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem zůstala zachovaná.

Překvapení v kuchyni

Při demontáži staré digestoře zůstala ve zdi díra s průhledem do volného prostoru. Po odstranění celé kuchyňské linky tak zůstali řemeslníci i designéři překvapeně stát před provizorně zakrytým pavlačovým oknem místo nosné zdi. Museli proto přidat výztuž, aby šla nová kuchyňská linka zavěsit.

Novou kuchyňskou linku zvolili designéři v matné bílé, mezi skříňkami ponechali opět cihelné zdivo. Nechali jej sice penetrovat, aby lépe vypadalo a „neprášilo“, je však možné, že jej majitelé časem skryjí za transparentní sklo, alespoň za varnou deskou. Industriální charakter zdůraznili autoři proměny pomocí doplňků z černých drátů.

Majitelka se dočkala i své vysněné trouby ve výšce očí a pětiplotýnkové varné desky.

Hlavní slovo dostaly v kuchyni spotřebiče. Dvě kombinované vestavné ledničky postavené vedle zdárně suplují americkou chladničku. Jejich záda kryje v obývacím pokoji paraván z palet.

Vysněná plynová varná deka s pěti plotýnkami udělala paní Romaně velkou radost, stejně jako trouba umístěná do výšky očí, kterou doplnila i mikrovlnná trouba s objemem 30 l, chybět nemohla ani nová výkonná digestoř.

Reakce rodiny? Nadšení, slzy a velká spokojenost. Kuchyň pro tři generace má konečně důstojnou podobu. Dokonce i babička kvitovala použití moderních prvků i palet.

Kuchyňskou linku v bílém matu oživují doplňky v lehce industriálním stylu.

Náklady

Stavební a ostatní práce                             117 658 Kč
Kuchyň                                                          35 750 Kč
Spotřebiče                                                   116 440 Kč
Nábytek                                                         35 326 Kč
Osvětlení, dekorace a doplňky                      33 902 Kč

Celkem:                                                       339 076 Kč

Stavební a ostatní práce                             117 658 Kč Kuchyň                                                          35 750 Kč Spotřebiče                                                   116 440 Kč Nábytek                                                         35 326 Kč Osvětlení, dekorace a doplňky                      33 902 Kč

Celkem:                                                       339 076 Kč

Leave a Comment