Byt ve městě a chalupu vyměnili za promyšlený dům s bazénem ve svahu

Dříve bydleli v bytě a každou volnou chvíli jezdívali na valašskou chalupu. Pobyt v přírodě si však zamilovali natolik, že se rozhodli prodat byt i chalupu a postavit si zde rodinný dům. Se stavbou začali před pěti lety, hotovi byli za dva roky.

„Celou stavbu jsem řídil a dozoroval a většinu věcí jsme si namontovali sami. Výstavba tak sice trvala déle, ale nad vším jsem měl dohled a mohl jsem si přizvat ke spolupráci menší firmy z okolí,“ prozrazuje majitel.

Hned vedle dubové terasy mají majitelé okrasné samočisticí jezírko s biofiltrem, protože milují vodu. Užívá se je i vodní želva sousedů.

A pokračuje: „Na jednotlivé kroky jsme šli tak trochu ‚odzadu‘. První byly úpravy terénu, takže dům sice ještě nestál, ale už jsme na zahradu jezdili kempovat a grilovat.“

Návrh udělali manželé společně se svými dlouholetými přáteli, vsetínským architektem Petrem Osičkou a jeho dcerou, architektkou Terezou Osičkovou. Seznámili je se svými představami a požadavky, především na funkčnost domu. Pak už jen ladili finální podobu.

„Chtěli jsme, aby byl dům logicky členěný, jednoduchý na provoz a aby v horním patře mohly v budoucnu přespávat naše dospělé děti se svými rodinami a nebyly rušeny,“ říkají majitelé. Kromě dvou ložnic je v horním patře také místnost pro hosty, koupelna a netradičně i garáž, protože dům stojí ve svahu.

Spodní patro architekti navrhli tak, aby v něm manželé měli vše potřebné. Je tu rozlehlý obývací pokoj s velkoformátovými okny a výhledy do zahrady propojený s kuchyní, z níž lze vyjít na východní terasu.

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Z obývacího pokoje se vchází do ložnice majitelů, na kterou navazuje koupelna se sprchovým koutem i vanou, sauna a technická místnost. Z koupelny je možné jít rovnou na západní terasu a do zahrady.

V interiéru vítězí přírodní materiály

O podobě interiéru majitelé dlouhodobě přemýšleli. Inspiraci hledali všude kolem sebe i v časopisech, avšak dům si pak zařídili podle svého. „Chtěli jsme hlavně vzdušný světlý interiér s velkými prosklenými plochami, přes které uvidíme nejen do zahrady, ale i na protější kopce. Je to pro nás jeden velký přírodní obraz, který mění svou barevnost podle ročních období.“

Vsadili především na kvalitní materiály, které se vyznačují dlouhou životností a nevyžadují náročnou údržbu. Majitel, vlastník firmy na zpracování kamene KSK Design, logicky zapojil tento výrazný prvek do interiéru i exteriéru.

Ve spodním patře je použitý vápenec, kterým je obložený i teplovzdušný krb a schodiště. Díky práci v oboru má majitel kontakty na dřevaře a výrobce nábytku, se kterými navrhl veškerý nábytek a nechal jej vyrobit na míru.

Teplovzdušný krb je obložený vápencem, velký jídelní stůl byl vyrobený na přání majitelů tak, aby se k němu vešla celá rodina.

„Bylo to potřeba i kvůli zaoblenému půdorysu horního patra, kde jsme chtěli mít dostatek úložného prostoru. Dalším naším přáním byl velký jídelní stůl, protože máme velkou rodinu a chceme vždy společně posedět,“ vysvětluje majitel.

Celé spodní patro domu a všechny opěrné zídky jsou obloženy stejným typem kamene, a to rulou. Vstup rámuje onyx. Na vnitřní kuchyňskou desku použili technický kámen, který se jednoduše udržuje, venkovní kuchyňská deska je pak žulová. Horní patro domu je obložené modřínovými latěmi a vstup cortenovým plechem.

Stínění jim zlepšuje život

Dům chrání zejména v létě před horkým sluncem motoricky ovládané venkovní žaluzie. Celé spodní patro s velkou prosklenou stěnou pak zútulňují látkové rolety (Varieta Zebra) na dálkové ovládání.

„U tohoto typu se střídají průsvitné a neprůsvitné vodorovné pruhy, které slouží pro denní a noční použití. Zebra vám tak dává na výběr, zda chcete do interiéru pustit světlo, nebo se naopak chránit před slunečnými paprsky a večer si dopřát pocit soukromí,“ vysvětluje Filip Šimara ze společnosti Climax, největšího tuzemského výrobce stínění.

V koupelně je vana i sprchový kout, soukromí lze vytvořit pomocí posuvné japonské stěny.

V koupelně s velkoformátovým oknem se majitelé rozhodli pro japonskou posuvnou stěnu s nepropustnou látkou, jejíž panely lze stahovat do strany a zakrýt jimi buď celé okno, nebo jen část.

Větrání bez omezení, naopak šetření s vodou

„Pasivní bydlení jsme nechtěli, protože by nás omezovalo, hlavně v libovolné míře větrání. Přesto jsme chtěli dům postavit tak, aby měl co nejmenší tepelné ztráty. Stavba je zateplená zevnitř,“ objasňují majitelé.

Zároveň se snažili neplýtvat pitnou vodou na zahradě, takže si pořídili nádrž na dešťovou vodu, kterou využívají na zalévání zahrady i jako rozvod užitkové vody do domu.

Stejně jako při stavbě domu využili majitelé také pro zahradu svažitý terén a udělali si terasovité záhony plné trvalek. Na zahradě najdete i užitkovou část, manželé tady pěstují jahody, borůvky, všemožné bylinky nebo zeleninu. Z rozsáhlé terasy se jim nabízejí výhledy do širokého okolí. Dohlédnou na místní zámek, kostel, ale i na valašské kopce.

Terasovité záhony jsou plné trvalek a travin, ale také jahod, borůvek a zeleniny.

Hned vedle dubové terasy mají okrasné samočisticí jezírko s biofiltrem, protože milují vodu. Kromě vodních rostlin a karasů v něm přes léto sídlí i vodní želva. „Sousedé přemýšleli, co s ní přes léto, a tak má u nás takový sezonní letní byt,“ říká s úsměvem majitelka. Pod jezírkem najdeme bazén, který rodina využívá od jara do podzimu, téměř každou volnou chvíli.

Aby se přiblížili životu na venkově, pořídili si majitelé v dolní oddělené části zahrady slepice a před rokem vysázeli stranou vedle zahrady dvacet ovocných stromů. Chovatelství a zahradničení se staly jejich velkým koníčkem.

Technické údaje

Pozemek: 4 000 m2

Zastavěná plocha: 162 m2

Užitná plocha: spodní patro 120 m2, horní 114 m2

Plocha terasy: 70 m2

Okna v horním podlaží: profily Fiberglass s trojsklem od firmy Williman SK

Okna ve spodním podlaží: profily Chromatech s bezpečnostním sklem

Stínění: předokenní žaluzie, látkové rolety Varieta Zebra a japonská posuvná stěna (Climax)

Podlahy: marmoleum v obytných částech, keramická dlažba v koupelnách

Vytápění: podlahové napojené na tepelné čerpadlo

Konstrukce: betonové zdicí tvárnice, železobetonové stropy

Kámen: KSK Design

Střecha: PVC-P fólie Monarplan

Návrh domu: Ing. arch. Petr Osička a Ing. arch. Tereza Osičková

Návrh zahrady: Ing. arch. Tereza Osičková

Pozemek : 4 000 m 2

Zastavěná plocha : 162 m 2

Užitná plocha : spodní patro 120 m 2 , horní 114 m 2

Plocha terasy : 70 m 2

Okna v horním podlaží: profily Fiberglass s trojsklem od firmy Williman SK

Okna ve spodním podlaží: profily Chromatech s bezpečnostním sklem

Stínění : předokenní žaluzie, látkové rolety Varieta Zebra a japonská posuvná stěna (Climax)

Podlahy : marmoleum v obytných částech, keramická dlažba v koupelnách

Vytápění : podlahové napojené na tepelné čerpadlo

Konstrukce : betonové zdicí tvárnice, železobetonové stropy

Kámen : KSK Design

Střecha : PVC-P fólie Monarplan

Návrh domu: Ing. arch. Petr Osička a Ing. arch. Tereza Osičková

Návrh zahrady: Ing. arch. Tereza Osičková

Leave a Comment